понеделник, 2. август 2021. Вести денес: 126
Вонредна вест

Стивнува пожарот во Кочани: Човечки жртви нема, пет лица се во болница- огнот сè уште не е целосно изгаснат

home Кошарка

Александар Ѓорѓевиќ не е веќе тренер на Виртус Болоња

Александар Ѓорѓевиќ не е веќе тренер на Виртус Болоња

Александар Ѓорѓевиќ и официјално повеќе не е тренер на Виртус Болоња. Само неколку дена откако го предводеше овој тим до шампионската титула која е прва по 20 години, поранешниот селектор на Србија си замина од клупата на новиот италијански првак.

– Благодарност со Саша Ѓорѓевиќ за сите победи кои ни ги донесе. Со освојувањето на 16 шампионска титула засекогаш ќе остане запишан во историјата на нашиот клуб. Секогаш беше посветен на работата и тоа ни донесе резултат. Виртус ви посакува се најдобро во иднина – изјави директорот на Виртус Болоња, Лука Баралди.

Според италијанските медиуми, нов тренер на Виртус треба да биде помошниот тренер во Торонто репторс, Серџо Скариоло.

Коронавирус