сабота, 28. март 2020. Вести денес: 34
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Кошарка

Адетокунбо – МВП на сезоната според новинарите

Адетокунбо – МВП на сезоната според новинарите

Според претставниците на медиумите, кошаркарот на Милвоки, Јанис Адетокунбо, е лидер во борбата за МВП (најкорисен играч) во тековната НБА сезона, која е прекината на неодредено време поради пандемијата на коронавирус, објави „ЕСПН“.

Вкупно 70 новинари го ставаат Адетокунбо на прво место, 10 на второ место. Грчкиот репрезентативец доби 670 покажува од 700 можни поени.

Второто место во гласањето го зазеде напаѓачот на Лејкерс, Леброн Jamesејмс со 514 поени.

Во првите пет се најдоа и Џејмс Харден од Хјустон (220 поени), лидерот на Далас, Лука Дончиќ (171) и кошаркарот на ЛА клиперс, Каваи Леонард (118).