сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 93
home Кошарка

Адетокумбо со 38 поени го предводеше Милвоки до триумф над Клиперс

Адетокумбо со 38 поени го предводеше Милвоки до триумф над Клиперс

Во ефикасен натпревар одигран рано утрово во Лос Анџелес, кошаркарите на Милвоки предводени од Јанис Адетокумбо славеа победа над Клиперс со 129:124.

Гркот мечот го заврши со 38 поени, 16 скока и девет асистенции, односно му фалеше само едно додавање за трипл-дабл ефект.

Резултати на другите натпревари од НБА лигата одиграни среда кон четврток:
Детроит – Њујорк 122:102
Индијана – Вашингтон 121:106
Атланта – Чикаого 93:113
Хјустон – Голден стејт 129:112
Торонто – Сакраменто 124:120
Мемфис – Минестоа 137:121
Далас – Орландо 107:106
Јута – Филаделфија 106:104.

ЛА лејкерс на Западот со биланс 6-1 (победи-порази) е на водечката позиција, додека на поредокот во Источната конференција лидер е Бостон селтикс со пет победи и еден пораз.

Коронавирус