сабота, 25. јуни 2022. Вести денес: 79
home Кошарка

Адетокумбо постави рекорд во кариерата

Адетокумбо постави рекорд во кариерата

Кошаркарот на Милвоки бакс, Јанис Адетокумбо, постави рекорд во кариерата за најмногу поени во прво полувреме. Гркот постигна 30 поени во првите 24 минути против Детроит (125:115).

Двократниот МВП во НБА лигата го заврши натпреварот со 43 поени (17 од 24 во поле), девет скока и четири асистенции за 36 минути поминати на теренот.

Адетокунбо оваа сезона има просек од 23,5 поени и 11,7 скока по натпревар.

Коронавирус