понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 157
home Кошарка

57 години од раѓањето на кошаркарскиот „Моцарт“, Дражен Петровиќ

57 години од раѓањето на кошаркарскиот „Моцарт“, Дражен Петровиќ

На 22 октомври во 1964 година во Шибеник е роден Дражен Петровиќ, еден од најдобрите кошаркари на сите времиња.

Поранешниот репрезентативец на Југославија и Хрватска загина во сообраќајна несреќа во Германија на 7 јуни 1993 година. Тогаш хрватскиот кошаркарски великан имаше 28 години.

Кошаркарскиот „Моцарт“ кратката, но импресивна кариера, ја почна во Шибенка, па премина во Цибона. Продолжи во Реал Мадрид, од каде отиде во НБА во тимот на Портланд.

Последен негов клуб беше Њу Џерси. Петровиќ освои многу медали во репрезентативните и клупските натпреварувања.