сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 47
home Фудбал

Златан Ибрахимовиќ го пропушта ЕП во фудбал

Златан Ибрахимовиќ го пропушта ЕП во фудбал

Шведски фудбалски репрезентативец Златан Ибрахимовиќ, сепак, нема да игра на Европското првенство во фудбал за репрезентацијата на Шведска поради повреда, иако имаше шпекулации дека ќе се рехабилитира до почетокот на натпреварувањето.

Ибрахимовиќ се повреди во дуелот против Јувентус, а медицинските прегледи покажаа дека мора да оди на подолга рехабилитација.

Напаѓачот на Милан го известил селекторот Јан Андерсон дека ќе мора да го пропушти ЕП.

„Ибрахимовиќ го извести Андерсон дека поради повредата нема да настапи на ЕП. Се надеваме дека набрзо повторно ќе те видиме на теренот“, соопштија од шведската фудбалска репрезентација.

Коронавирус