сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 43
home Фудбал

Жиру, Педро и Азар го „распаднаа“ Арсенал, Челзи го освои трофејот во Лига Европа

Жиру, Педро и Азар го „распаднаа“ Арсенал, Челзи го освои трофејот во Лига Европа

Екипата на Челзи ја освои Лигата на Европа откако вечерва го совлада Арсенал со 4:1.

После првото полувреме кое заврши без голови, Челзи во вториот дел преку поранешниот играч на Арсенал, Оливие Жиру успеа да стигне до водство.

По водечкиот погодок на Жиру, на сцена стапи шпанскиот интернационалец Педро кој во 60. минута го совлада Петр Чех на асистенција на Еден Азар. Пет минути подоцна, Азар беше реализатор на удар на белата точка

По брзото водство на Челси од 3-0, во 69.минута Ајвоби намали на 3-1, а само три минути подоцна Еден Азар со својот втор гол ги постави конечните 4-1.

Коронавирус