петок, 23. јули 2021. Вести денес: 169
home Фудбал

Зинедан Зидан заминува во Јувентус ?

Зинедан Зидан заминува во Јувентус ?

Француски весник „Л’Екип“ пренесе информации поврзани со иднината на Зинедин Зидан. Стратегот на Реал Мадрид веројатно ќе си оди од клубот и таквата информација треба да биде потврдена по неговата средба со Флорентино Перез која е закажана за следните денови.

Реал Мадрид остана без ниту еден освоен трофеј за прв пат по сезоната 2009/10 и токму затоа Зидан ќе стане поранешен тренер на клубот кој сега се поврзува со ангажман на Масимилијано Алегри кој веќе неколку години е слободен агент.

Што се однесува до Зидан, интерес за него постои од Јувентус кој на клупата го има Андреа Пирло, а се зборува дека одличниот тренер би можел да го наследи и Дидие Дешам на клупата на Франција.

Коронавирус