петок, 29. јули 2022. Вести денес: 71
home Фудбал

Зидан заминува од Реал Мадрид, Перез ја знае неговата замена

Зидан заминува од Реал Мадрид, Перез ја знае неговата замена

Шпанските медиуми денес објавија дека Зинедин Зидан може да го напушти Реал Мадрид на крајот на оваа сезона.

Зидан се прослави на клупата на кралскиот клуб откако беше избран за тренер во 2016 година. Со овој клуб, тој успеа да ја освои Лигата на шампионите трипати по ред, што никој пред него не успеа да го стори.

По третата титула во Лигата на шампионите, тој го напушти Реал, но по само половина година се врати на тренерската позиција. Сепак, шпанските медиуми пишуваат дека Зидан размислува повторно да ги напушти кралевите на крајот од сезоната.

48-годишниот стручњак сака нов предизвик во кариерата и се чини дека по Европското првенство би можел да биде избран за нов селектор на француската репрезентација, што е негова голема желба.

Зидан има договор со Реал до летото 2022 година, но се чини дека клубот нема да му направи проблем доколку одлучи дека е време да си замине.

Флорентино Перез очекува огромна работа ова лето бидејќи мора да му се посвети на играчкиот кадар, а одамна најави дека ќе направи големи промени и ќе им се заблагодари на некои од играчите.

Но, сега тој треба да размисли кој би можел да биде новиот тренер ако Зидан навистина реши да замине. Сепак, Марка наведува дека претседателот на Реал Мадрид веќе го има одговорот на тој проблем.

Марка пишува дека новиот тренер на Реал Мадрид, во случај на заминување на Зидан, скоро сигурно ќе биде легендарниот напаѓач на овој клуб, Раул Гонзалес.

Раул дава одлични резултати во младинските категории, а во моментов е тренер на резервниот тим на Реал. Тој покажа голем потенцијал на тренерската позиција и се чини дека Перез би можел да му даде шанса.

Исто така, Масимилијано Алегри и Јоаким Лев се исто така поврзани со шпанскиот тим, но Марка наведува дека Раул сигурно ќе има предност пред другите кандидати.

Коронавирус