вторник, 26. мај 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Земјотресот на Хокаидо го одложи дуелот Јапонија – Чиле

Земјотресот на Хокаидо го одложи дуелот Јапонија – Чиле

Силниот земјотрес што го погоди островото Хокаидо е причина за одложување на пријателскиот натпревар меѓу Јапонија и Чиле.

Јачината на земјотресот беше 6,7 степени по Рихтер и Фудбалската федерација на Јапонија од таа причина го одложи дуелот што требаше да се игра во Сапоро, на островото каде беше и епицентарот на земјотресот.

– Нашите мисли и молитви се за жртвите на Хокаидо, изјави претседателот на јапонската федерација Ташима Конзо.

Коронавирус