сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Започна Светското првенство: Домаќините фуризоно на стартот против Саудиска Арабија (ВИДЕО)

Започна Светското првенство: Домаќините фуризоно на стартот против Саудиска Арабија (ВИДЕО)

Домаќинот Русија со победа го отвори Светското првенство, тие на стартот беа подобри од Саудиска Арабија со 4:0.

Резултатот на полувремето беше 2:0 за домаќините кои во 12-та минута поведоа со голот на Јури Газински, со голот на Денис Черишев во 43 минута резултат беше удвоен.

Резултатот на 3:0 во второто полувреме го зголеми Артем Ѕујба со голот во 71 минута, а со голот во 91-та минута, втор за него, Денис Черишев зголеми на 4:0, додека пак конечните 5:0 ги постави Александр Головин со голот во 95-та минута.

Коронавирус