понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Фудбал

За ова зборува цела планета: Погледнете што се случи кога Роналдо и Буфон се сретнаа по натпреварот (ВИДЕО)

За ова зборува цела планета: Погледнете што се случи кога Роналдо и Буфон се сретнаа по натпреварот (ВИДЕО)

За средбата на фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо и голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон после натпреварот, долго време ќе се зборува.

Јувентус беше на чекор до сензација на Сантиаго Бернабе. После 0:3 на свој терен, италијанскиот велика стигна до 0:3 во Мадрид и баш кога се мислеше дека мечот ќе замине во продолженија, судијата Оливер свиреше пенал за домаќините. Буфон поради вербален напад кон судијата беше исклучен, а Роналдо го реализираше пеналот во судиското продолжение и така го однесе Реал во полуфиналето од Лигата на шампионите.

Доста бура предизвикаа изјавите на играчите по натпреварот. Роналдо ги разбесни фановите на Јувентус кога кажа дека не му е јасно зошто избраниците на Алегри се бунат кога пеналот бил чист како солза.

-Јувентус одигра одлично, Буфон бранеше одлично, но не разбирам зошто се бунат. Беше чист пенал, а и да не беше, би бил гол, кажа Буфон после мечот.

Легендарниот Буфон жестоко го навреди Оливер. Додека побеснетиот голман на Јувентус зборуваше се најлошо за Англичанецот, покрај него помина Кристијано Роналдо… Нивната средба ги воодушеви фановите ширум светот.

Коронавирус