четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 38
home Фудбал

Втор трофеј за Баерн на Светското клупско првенство, Реал останува рекордер со четири титули

Втор трофеј за Баерн на Светското клупско првенство, Реал останува рекордер со четири титули

Фудбалерите на Баерн Минхен по втор пат во својата историја станаа светски клупски шампиони, окако вечерва го совладаа во Доха мексиканскиот првак Тигрес со 1:0.

Голот на одлука го постигна Бенџамин Павард во 59 минута.

Во своето прво финале на Светското клупско првенство, Баерн пред осум години ја совлада екипата на Казабланка.

Рекордер со четири освоени трофеи останува Реал Мадид, Барселона има три титули, а Баерн и Коринтианс на двапати го освојуваа Светското клупско првенство.

ЕУРО 2020

Македонија