среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Фудбал

Вокер: Мора да ја освоиме Лигата на шампионите за да бидеме прифатени како вистински гигант

Вокер: Мора да ја освоиме Лигата на шампионите за да бидеме прифатени како вистински гигант

На Манчестер Сити му е потребна победа во ЛШ за навистина да биде прогласен за една од европските фудбалски сили и да биде прифатена како вистински гигант, изјави дефанзивецот Кајл Вокер.

Сити има освоено четири титули во англиската Премиер лига во последните 10 години, но во моментов не успеале да се пласираат во полуфиналето на ЛШ за истиот период. Но, сезонава тимот на Пеп Гвардиола го совлада 13-кратниот победник Реал (Мадрид) во осминафиналето и се фаворити против францускиот Олимпик Лион.

– Ако ме прашавте пред две години кога потпишав овде, ќе ви кажав колку голема цел е Премиер Лигата, бидејќи никогаш не сум ја освоил. Но, сега, по две титули и голем број други трофеи, следната е Лигата на шампионите. Веројатно можам да зборувам во име на остатокот од тимот, но ние сакаме да зачекориме на тој пиедестал како Манчестер Сити, вели дефанзивецот.

Сепак, 30-годишниот англиски репрезентативец предупреди дека Лион не треба да се потценува. Французите веројатно се полни со самодоверба откако во претходното коло го елиминираа Јувентус со Кристијано Роналдо.

– Лион има многу добри играчи. Со отстранувањето на Јувентус се зголеми вревата околу нив. Мора да бидете многу добар тим, многу дисциплиниран и цврст за да го победите Јуве на два натпревари, заклучи искусниот дефанзивец. (MИА)