вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 92
home Фудбал

Во Франција одлучија да не ја прошируваат Лига 1 на 22 екипи

Во Франција одлучија да не ја прошируваат Лига 1 на 22 екипи

Раководството на Професионалната фудбалска лига на Франција едногласно гласаше против проширување на Лига 1 со 22 во сезоната 2020/21, објавено е на официјалната веб-страница на организацијата.

Во врска со почетокот на сезоната во Франција, се разгледуваше можноста за промена на форматот на турнирот, меѓутоа, раководството на францускиот фудбал дојде до заклучок дека експанзијата е невозможна, со оглед на последиците од кризата и финансиските проблеми на клубовите.

Така, најверојатно, Амиен и Тулуз, кои ја завршија сезоната на последните места на пласман, ќе ја напуштат елитната дивизија.

За потсетување, по предвремениот прекин на сезоната ПСЖ беше прогласен за шампион на Франција.

Локални избори 2021