среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 115
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Фудбал

Влатко Андоновски нов селектор на светските шампионки во фудбал

Влатко Андоновски нов селектор на светските шампионки во фудбал

Актуелните светски фудбалски шампионки добија нов селектор.

Македонскиот фудбалски стратег Влатко Андоновски ќе ја предводи селекцијата на САД во женски фудбал.

Андоновски има работено како прв тренер во два врвни клубови во американската лига, Канзас Сити од 2013 до 2017 (освои две титули во 2013 и во 2014 година) и Сиетл од 2018 до 2019 година.

Во овој период тој соработуваше со бројни ѕвезди од американскиот национален тим, а главната препорака ја имаше од капитенот на САД, Меган Рапиноу, чиј тренер беше во екипата на Сиетл.

Коронавирус