понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 160
home Фудбал

Витсел ја избра Борусија Дортмунд

Витсел ја избра Борусија Дортмунд

Фудбалерот на Тијанжин Аксел Витсел планира да го напушти кинескиот клуб во текот на летото. Дваесет и девет-годишниот белгиски репрезентативец ќе се приклучи на Борусија Дортмунд.

Следната недела, освојувачот на бронзениот медал од Светското првенство 2018 ќе помине медицински тестови во германскиот клуб.

Претходно, тој играше за Зенит, со кој стана шампион во Русија. Витсел премина во Тијанжин во 2017 година.

Неговиот договор со кинескиот клуб е до крајот на декември 2019 година.