среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 193
home Фудбал

Висок пораз за македонските фудбалерки на гостувањето во Франција

Висок пораз за македонските фудбалерки на гостувањето во Франција

Македонската женска фудбалска репрезентација доцна синоќа во Орлеан претрпе убедлив пораз од домаќинот Франција со 11:0 (полувреме 5:0).

Ова беше седми натпревар за избраничките на селекторот Кирил Изов во квалификациите за пласман на Европското првенство.

Македонската репрезентација на мечот настапи без своите два најдобри фудбалерки Наташа Андонова и Гентјана Рочи кои настапуваат во Шпанија, односно Финска.

„Црвено-жолтите“ по седум натпревари во Г-групата имаат три бода и се на претпоследното, 5 .место.

Французинките се први со максимални пет победи. (МИА)

Коронавирус