петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Винисиус: Сакам да останам во најдобриот клуб во светот

Винисиус: Сакам да останам во најдобриот клуб во светот

Напаѓачот на Реал, Винисиус Жуниор го коментираше можното продолжување на договорот со клубот од Мадрид.

-Сакам да останам во најдобриот клуб во светот – ги цитира зборовите на Винисиус „Марка“.

Претходно беше објавено дека Реал Мадрид и 21-годишниот играч се договориле за договор до 2026 година. Платата на напаѓачот ќе порасне од 3,2 милиони евра годишно на 10 милиони. Отштетата на Винисиус ќе изнесува 1 милијарда евра.

Бразилскиот фудбалер минатата сезона на 52 натпревари за Реал Мадрид во сите натпреварувања постигна 22 гола и имаше 16 асистенции. Актуелниот договор на напаѓачот со мадридскиот клуб е до 30 јуни 2024 година.

Коронавирус