недела, 5. декември 2021. Вести денес: 110
home Фудбал

ВИДЕО: Роналдо го одигра јубилејниот 1.000 натпревар во кариерата

ВИДЕО: Роналдо го одигра јубилејниот 1.000 натпревар во кариерата

Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо синоќа против Интер го одигра 1.000 натпревар во својата кариера.

Португалецот зад себе има импресивни бројки. Тој постигна 725 голови и 253 асистенции, настапувајќи за Спортинг, Манчестер јунајтед, Реал Мадрид, Јувентус и португалската репрезентација.

Роналдо има пет златни топки. Во 2016 година го освои Европското првенство со репрезентацијата на Португалија. Има пет титули од Лигата на шампионите и е најдобриот стрелец во историјата на елитното натпреварување.

Коронавирус