вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 73
home Фудбал

ВИДЕО: Наполи ја претстави статуата на Марадона на годишнината од неговата смрт

ВИДЕО: Наполи ја претстави статуата на Марадона на годишнината од неговата смрт

На една година од смртта на големиот Диего Армандо Марадона, клубот кој ја одбележа неговата кариера откри прекрасна статуа во негова чест.

Наполи и навивачите на италијанскиот клуб му оддадоа посебна почест на аргентинскиот генијалец, кој како играч освои два шампионати на Италија и еден трофеј на Купот на УЕФА. Пред почетокот на дуелот против Лацио беше откриена статуата на „десетката“ на Аргентина и Наполи во доцните осумдесетти, а навивачите не престанаа да ракоплескаат.

Наполи го совлада Лацио со 4-0 и се издвои на врвот со три бода повеќе од второпласираниот Милан.

Коронавирус