петок, 30. септември 2022. Вести денес: 112
home Фудбал

ВИДЕО: Мурињо ја прекина прес-конференцијата поради смртта на принцот Филип

ВИДЕО: Мурињо ја прекина прес-конференцијата поради смртта на принцот Филип

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо во еден момент одлучи да ја прекине прес-конференцијата одржана пред дербито со Манчестер Јунајтед.

Причината е смртта на принцот Филип, војводата од Единбург, поради што Португалецот изрази сочувство.

-Извинете, ќе ви одговорам. Само што ја прочитав тажната вест за принцот Филип и би сакал да го изразам моето најдлабоко сочувство до кралското семејство и да бидам искрен имам длабока, длабока, длабока почит кон кралскоѕо семејство. Моето длабоко сочувство, истакна Мурињо.

Тој истакна дека не само Велика Британија го има чувството на тага.

-Јас не сум Англичанец, но знам дека постојат многу луѓе како мене кои имаат голема почит кон кралското семејство, истакна Мурињо.

Принцот Филип почина вчера на 99 годишна возраст, а во брак со британската кралица Елизабета Втора беше 73 години.

Коронавирус