вторник, 20. април 2021. Вести денес: 78
Во живо

Протест на угостителите и туристичките агенции

home Фудбал

ВИДЕО: Макрон им се извини на Албанците откако на квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020 беа пречекани со химната на Андора

ВИДЕО: Макрон им се извини на Албанците откако на квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020 беа пречекани со химната на Андора

Францускиот претседател Емануел Макрон му се извини на албанскиот премиер Еди Рама и на сите Албанци за пропустот со химната што се случи вчеравечер пред квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020 меѓу националните тимови на двете земји.

Организаторите на натпреварот наместо химната на Албанија ја пуштија химната на Андора, а подоцна и се извинија на Ерменија.

Макрон во разговор со Рама истакна дека оваа грешка е неприфатлива и рече дека таков инцидент нема да се случи повторно.

По инцидентот, албанските фудбалери не сакаа да го почнат мечот, но потоа прифатија да играат. Франција го доби натпреаврот со 4:1.

Коронавирус