вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 45
home Фудбал

ВИДЕО: Арсенал се „разбуди“ на дербито, му одржа лекција на Челзи

ВИДЕО: Арсенал се „разбуди“ на дербито, му одржа лекција на Челзи

По осум меча во Премиер лигата, Арсенал конечно победи. Совладан е Челзи во дербито на вечерта со 3:1. Ова е најубедливиот пораз на „Сините“ по оној од Ливерпул со 5:2.

Лаказет од пенал, Џака и Сака погодија за „Топџиите“, а за Челзи почесниот погодок го постигна Абрахам. Вреди да се напомене дека во судското продолжение Челзи не успеа да намали на 3:2 откако Жоржињо промаши пенал. Челзи е на шестото место на табелата со 25 бодови, додека Арсенал на ниското 14-то со скромни 17 бодови од 15 одиграни меча.

Извор: Спортм.мк

Коронавирус