понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 137
home Фудбал

Вернер призна дека се двоумел околу трансферот во Челси

Вернер призна дека се двоумел околу трансферот во Челси

Новиот напаѓач на Челси, Тимо Вернер призна дека во еден момент имал сериозни сомнежи дали треба да ја прифати понудата на „сините“. На крајот на февруари – неколку дена пред прекинот на шампионатот поради пандемијата – Баерн (Минхен) ги победи Челси со 3: 0 на сред „Стемфорд бриџ“ во првиот натпревар од 1/8-финалето во Лигата на шампионите.

– Ќе лажам ако кажам дека не бев шокиран од она што го видов. Поразот од 0-3 на домашен терен воопшто не значеше добро за одење во Лондон. Го велам тоа затоа што со мојот поранешен тим РБ (Лајпциг) секогаш имавме добри натпревари против Баварците и резултатот не беше јасен до самиот крај, “, призна Вернер во интервју за „Спорт Билд“. -.

На крајот, напаѓачот на Бундеслигата сепак ја избра понудата на Френк Лампард и отиде во Лондон за 53 милиони евра. Интерес за него имаше и од Ливерпул и Баерн (Минхен). (MИА)

Коронавирус