понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 82
home Фудбал

Вернер: Ако Челзи го освои трофејот, сезоната за нас е успешна

Вернер: Ако Челзи го освои трофејот, сезоната за нас е успешна

Напаѓачот на Челзи, Тимо Вернер ги сумираше впечатоците по полуфиналето во ФА купот против Манчестер Сити (1:0) на кое оствари асистенција.

– Мислам дека ова беше дуел на двата најдобри англиски тима. Шансите беа еднакви. Победивме затоа што бевме поуспешни во контранапади и успеавме да дадеме гол. На крајот добро се браневме, како и на претходните натпревари. Мислам дека може да се каже дека победи посилниот. На вакви натпревари, важно е да имате добар план за игра, но на крајот сето тоа е во врска со индивидуалната вештина. Еве зошто победивме. И двата тима избраа многу добра тактика, бидејќи и двата ги водат прекрасни тренери. Но, индивидуално, игравме подобро. Ако го освоиме трофејот, сезоната ќе биде одлична. Ни претстои финалето на ФА купот и полуфиналето во Лигата на шампионите. Продолжуваме напред и сме во состојба да го освоиме трофејот. Имам повеќе асистенции отколку постигнати голови, што е невообичаено за мене. Но, сè додека е добро за тимот, не ми пречи, нагласи Вернер.

Во финалето на ФА купот, Челзи ќе се сретне со поуспешниот од натпреварот Лестер – Саутемптон.

Коронавирус