сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 45
home Фудбал

Верати се повреди, го пропушта Европското Првенство

Верати се повреди, го пропушта Европското Првенство

Фудбалерот од средниот ред на француски ПСЖ,Италијанецот Марко Верати ќе го пропушти остатокот од сезоната во францускиот фудбалски шампионат поради повреда на коленото.

Фудбалскиот репрезентативец на Италија поради повредата ќе биде надвор од терените 4 до 6 недели и исто така нема да може да биде во составот на „Азурите“ на ЕП што започнува за еден месец.

Верати повредата ја заработил на тренинг минатата неделаи поради тоа го пропушти мечот со Рен во неделата кој заврши со резултат 1-1.

На две кола до крајот на првенството, ПСЖ заостанува 3 бода зад лидерот Лил, а утре избраниците на Маурисио Покетино играат полуфинале во францускиот Куп против Монпелје.

Коронавирус