понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 157
home Фудбал

Венгер очекува Озил да биде лидер на тимот

Венгер очекува Озил да биде лидер на тимот

Тренерот на Арсенал, Арсен Венгер изрази задоволство од продолжување на договорот на Месут Озил, фудбалер од кого очекува да биде вистински лидер на екипата.

– Тоа што го очекувам од Озил е да ја преземе одговорноста на водач на тимот и да помогне во обидот да избориме место во Лигата на шампионите. Иако многумина сметаа дека Озил ќе не напушти, тој се реши да остане во Арсенал и тоа многу ме радува. Имајќи во предвид се што се случуваше во преодниот рок, можам да кажам дека многу позитивна работа е да задржите битен играч како него и да му го продолжите договорот на уште неколку години, истакна Венгер.

Германскиот репрезентативец го продолжи договорот со „топџиите“ до 2021 година за што доби неделна плата од 300.000 финти.

Коронавирус