вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 40
home Фудбал

„Вембли“ во сино-бели светла во чест на жртвите од хеликоптерската несреќа во Лестер

„Вембли“ во сино-бели светла во чест на жртвите од хеликоптерската несреќа во Лестер

Лакот над стадионот „Вембли“ во Лондон синоќа беше обоен во сино и бело, боите на Лестер. Така, Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) изрази почит кон на сопственикот на клубот, Вишај Шриваданапрабха, кој почина во хеликоптерската несреќа во саботата вечерта.

Претходно беше објавено дека четири патници и пилотот на хеликоптерот загинаа при уривањето во близина на стадионот „Кинг Пауер“. Меѓу нив беше самиот милијардерот и сопственик на поранешниот англиски шампион Лестер. (МИА)