четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 88
home Фудбал

Веќе познат наследник на Пеп Гвардиола во Сити!?

Веќе познат наследник на Пеп Гвардиола во Сити!?

Кој ќе го наследи Пеп Гвардиола (50) како тренер на Манчестер Сити?

Гвардиола во август објави дека повеќе нема да го продолжи договорот со Сити, кој трае до летото 2023 година. По седум години морам да направам пауза “, изјави поранешниот тренер на Барселона и Баерн.

Од овие зборови на Пеп, започна трката за негов наследник. Иако има уште до неговото заминување, медиумите на Островот не престануваат да бараат негова замена. Англискиот Дејли Мејл е убеден дека најблиску до него е Брендан Роџерс.

48-годишниот тренер е назначен за наследник на Пеп. Северноирецот има заговорници во градот, а тој беше блиску до „Етихад“ во 2013 година кога Роберто Манчини замина.

Меѓутоа, она што беше актуелно во последно време, сепак е купувањето на Њукасл од саудискиот принц, а токму Роџерс се сметаше за нов менаџер на клубот. Сепак, весникот пишува дека Роџерс ќе ја одбие понудата и дека сегашниот тренер на Лестер ќе чека шанса на „Етихад“.

Договорот на Роџерс со Лестер Сити трае до 2025 година. Иако тренерот го освои ФА Купот со Лестер минатата сезона, наводно има спор околу некои одлуки во клубот помеѓу тренерите и газдите на клубот. Неговата сопруга исто така би сакала да се врати на северозапад од Англија, пренесуваат медиумите во Англија.

Коронавирус