петок, 23. август 2019. Вести денес: 52
home Фудбал

Вега противкандидат на Инфантино на изборот за претседател на ФИФА

Вега противкандидат на Инфантино на изборот за претседател на ФИФА

Швајцарецот Рамон Вега ќе биде противкандидат на првиот човек на Светската фудбалска федерација (ФИФА) Џани Инфантино на следните избори.

За да влезе во трката за претседателското место на Вега му е потребна поддршка од само само пет федерации.

Поранешниот фудбалер Грасхоперс, Каљари, Тотенхем, Селтик и Вотфорд е многу блиску до собирање на целосната документација за официјализирање на кандидатурата. Рокот е до 5 февруари.

– Поддршката од пет федерации не е проблем. Патував низ целиот свет, се сретнав со многу луѓе од фудбалот и политиката, а многу од нив ми дадоа поддршка бидејќи гледаат позитивно дека постои алтернатива, изјави Вега.

Претседателските избори на ФИФА ќе се одржат на 5 јуни во Париз.