четврток, 5. октомври 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Вардар во 93. минута се спаси од пораз против Шкупи

Вардар во 93. минута се спаси од пораз против Шкупи
Екипата на Вардар ремизираше со Шкупи денеска на Националната Арена „Филип Втори“ во рамки на 27. коло од Првата лига.
Голот вреден бод за „црвено-црните“ го постигна Евгениј Новак, од блиску, со глава, по центар-шутот на Тигран Барсегјан од левата страна во 93. минута од натпреварот.
Пред тоа Омар Имери го совлада домашниот голман Алексовски со глава во 33-тата минута по асистенција на Адем.
Шкендија, пак, денеска го совлада Пелистер со 6:0 на гостувањето во Битола. Тимот од Тетово кој има 20 бода повеќе од второпласираниот Вардар на девет кола до крајот ќе мора да почека на шампионското славење барем до следниот викенд, откако по денешните резултати, во игра се уште 27 поени за освојување.
Резултати од ПМФЛ:
ФК Силекс – Академија Пандев 0:0
Вардар – Шкупи 1:1
Пелистер – Шкендија 0:6
Ренова – Победа 2:1
ФК Скопје – Работнички 0:1
Табела:
1. Шкендија 69
2. Вардар 49
3. ФК Силекс 41
4. Работнички 35
5. Академија Пандев 32
6. Ренова 31
7. Шкупи 30
8. Победа 25
9. Пелистер 24
10 ФК Скопје 24.
МИА