недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 82
home Фудбал

Вардар подобар од Работнички, Шкендија убедлива во Кратово

Вардар подобар од Работнички, Шкендија убедлива во Кратово

Попладнево се одиграа четири натпревари од 24.коло во Првата македонска фудбалска лига по кое Шкендија е чекор поблиску кон нова шампионска титула.

Тетовци славеа убедлив триумф на гостувањето кај Силекс, додека во градското дерби Вардар го победи Работнички.

Постигнати резултати:

Работнички – Вардар 0:2
Ренова – Беласица 3:2
Шкупи – Македонија ЃП 0:1
Силекс – Шкендија 0:3.

Натпреварот Победа – Академија Пандев е одложен.

Табела: Шкендија 53 бода, Вардар 45, Академија Пандев 42 (натпревар помалку), Ренова 33, Шкупи 3, Работнички 31, Македонија ЃП 29, Силекс 24, Беласица 19, Победа 18 (натпревар помалку).

Коронавирус