сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 47
home Фудбал

Вардар испадна од Првата Лига, Шкендија ефикасна во Ѓорче Петров

Вардар испадна од Првата Лига, Шкендија ефикасна во Ѓорче Петров

Македонскиот најтрофејен клуб Вардар загуби од Струга Трим Лум со 1:0 како гостин со што веќе нема шанси да остане во Првата македонска фудбалска лига.

Струга успеа да го победи најтрофејниот македонски клуб со голот на Марјан Алтипармаковски и сега е во позиција да игра во квалификациите за Европа Лигата. Стружани на третото место имата два бода повеќе од Македонија Ѓорче Петров пред стартот на последното коло од домашниот шампионат и се во позиција да го фатат последниот билет за Европа.

Македонија Ѓ. П во највозбудливиот меч на претпоследното коло денеска загуби од Шкендија со 3:4 и остана на четвртата позиција со 52 бода, два помалку од Струга Трим Лум.

Резултати: Струга – Вардар 1:0, Македонија Ѓ.П. – Шкендија 3:4, Работнички – Силекс 3:1, Шкупи – Пелистер 0:0, Беласица – Академија Пандев 0:2, Борец – Ренова 2:0.

Коронавирус