понеделник, 5. јуни 2023. Вести денес: 146
home Фудбал

ВАР технологијата ќе се користи на Мундијалот во Русија

ВАР технологијата ќе се користи на Мундијалот во Русија

Одлуката за воведување на видео технологијата на Светското првенство што годинава ќе се одржи во Русија се очекува да биде донесена од раководството на ФИФА во сабота.

Претседателот на Светската фудбалска федерација Џани Инфантино е поддржувач на ВАР технологијата, па затоа се очекува системот да биде достапен на Мундијалот.

Прашањето за воведување на видео технологијата за време на Светското првенство беше дискутирано на состанок во Сочи. Таму е договорено во иднина тренерот на клупата да може да добие податоци и водство во текот на натпреварите директно од неговите аналитичари на трибините.