сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Ван Перси ќе биде тренер во Феенорд

Ван Перси ќе биде тренер во Феенорд

Некогашниот холандски репрезентативец Робин ван Перси повторно се врати во Феенорд, но сега како тренер.

Тој ќе биде тренер на тимот до 16 години каде што игра неговиот син Шаквил. Истовремено Ван Перси ќе биде дел од стручниот штаб на првата екипа на Феенорд и ќе биде надлежен за  талентирани фудбалер од младинските категории во А тимот.

Ван Перси како играч на Феенорд освои Куп на Холандија во 2018, истата година и Суперкуп на Холандија како и Куп на УЕФА во 2002 година. Играше за Арсенал и за Манчестер Јунајтед.

Коронавирус