недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 239
Во живо

ВО ЖИВО: Прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

home Фудбал

Ван Дијк, Роналдо и Меси во трка за најдобар играч во ЛШ

Ван Дијк, Роналдо и Меси во трка за најдобар играч во ЛШ

Откако ќе бидат извлечени групите за Лигата на шампионите, на свечената церемонија во Монако, ќе бидат прогласени најдобриот играчи за минатата сезона 2018/2019 во елитното натпреварување.

Во конкуренција за најдобар играч се, Виргил Ван Дијк бекот на шампионот Ливерпул, кој важи и за благ фаворит во однос на Кристијано Роналдо (Јувентус) и Лионел Меси (Барселона).

Во останатите категории кандидати се:

Најдобар голман: Алисон (Ливерпул), Лорис (Тотенхем), Тер Штеген (Барселона)

Најдобар дефанзивец: Александер-Арнолд (Ливерпул), Де Лихт (Јувентус/Ајакс), Ван Дијк (Ливерпул)

Најдобар играч за врска: Де Јонг (Барселона/Ајакс), Ериксен (Тотенхем), Хендерсон (Ливерпул)

Најдобар напаѓач: Мане (Ливерпул), Меси (Барселона), Кристијано Роналдо (Јувентус).

Локални избори 2021