сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Ван Дајк нема да настапи на ЕП за Холандија

Ван Дајк нема да настапи на ЕП за Холандија

Еден од најдобрите дефанзивци на светот во моментот, холандскиот репрезентативец и член на Ливерпул, Вирџил Ван Дајк, објави дека нема да биде дел од следното Европско првенство во фудбал.

Тој нема да време да се рехабилитира од тешката повреда на коленото, и ќе биде подготвен да се врати на терен дури на стартот на следната сезона.

„Се повредив пред седум месеци и мислам дека не сум подготвен во моментов да се вратам на терен“ – изјави Ван Дајк

Како што е добро познато, Холандија е во групата заедно со напата фудбалска репрезентација .

Коронавирус