сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Ван Дајк може да стане најплатен играч во Ливерпул

Ван Дајк може да стане најплатен играч во Ливерпул

Холанѓанецот Вирџил ван Дајк ќе биде најплатен играч во историјата на Ливерпул. Тој ќе направи нов договор со плата од 220 илјади фунти неделно, пренесува „Сан“.

Петгодишен договор, вреден 57 милиони фунти, ќе биде потпишан по добивањето на титулата која е веќе извесна за „црвените“.

Пари Сен Жермен е заинтересиран за 28-годишен Холанѓанец, но фудбалерот нема намера да ја промени клупската средина.

За потсетување, во моментот, напаѓачот Мохамед Салах е најплатениот фудбалер во Ливерпул. Тој со плата од 200 илјади фунти неделно, водено е и најплатениот играч во историјата на клубот од „Енфилд“.

Оваа сезона, Ван Дајк има четири гола и една асистенција на 29 натпревари во Премиер лигата.

Локални избори 2021