сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 78
home Фудбал

Ван Дајк: Да се ​​изгуби со 3-0 е неприфатливо

Ван Дајк: Да се ​​изгуби со 3-0 е неприфатливо

Дефанзивецот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк, го нарече „неприфатлив“ вчерашниот пораз од Ватфорд со 3:0.

„Црвените“ го претрпеа својот прв пораз во сезоната во Премиер лигата, а Ван Дајк смета дека е неопходно не само да се обвини неговиот тим за поразот, туку и да го пофали својот противник.

Сега Вирџил очекува реакција од Ливерпул.

– Мислам дека Ватфорд ја заслужи победата ако ја погледнете нивната игра и создадените шанси. Тие се придржуваа до нивниот план и, како што се гледа, постигнаа три гола. Мислам дека не создадовме многу ситуации, така што победата на Ватфорд не треба да се омаловажува. Се разбира, треба да се погледнеме себеси и да анализираме многу работи. Треба да се надоградуваме. Тешко е да се прифати таков резултат, но тоа е фудбал. Да се ​​изгуби 3-0 тука е неприфатливо. Болна загуба. Што се однесува до рекордите, тие се за медиумите. Никогаш не ги споменуваме. Ние сакаме да одиме напред и да победиме во нашиот следен натпревар, а тој е против Борнемут во ФА Купот. Ние сакаме веднаш да се рехабилитираме и да покажеме што правевме цела сезона, рече Ван Дајк, цитиран од „Скај Спортс“. (МИА)

Коронавирус