понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Валверде: Треба да се научиме да играме без Меси

Валверде: Треба да се научиме да играме без Меси

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде се задржа подетално на повредата на лидерот на тимот Лионел Меси, кој доби фрактура на раката при победата над Севиља со 4:2.

Аргентинецот ќе отсуствува околу три недели, што значи дека пропушта шест натпревари за Каталонците, вклучувајќи го и „Ел Класико“ и двата дуела од Лигата на шампионите со Интер.

– Секој знае колку е важен Меси за нашиот тим. Ние ќе мораме да се справиме без него. Барселона има доволно ресурси во однос на играта и покрај фактот што нашите претстојни ривали се многу силни. Не можам да кажам многу за тоа како Барселона ќе изгледа без Меси, бидејќи тој ретко пропушта натпревари. Ние веќе игравме без него и се обидовме да се држиме до нашиот специфичен стил, рече Валверде по синоќешниот меч.