сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 125
home Фудбал

Уште еден тежок удар за англиските клубови

Уште еден тежок удар за англиските клубови

Англиската Премиер лига го раскина договорот за телевизиски права со кинескиот провајдер за видео-стриминг преку Интернет, ППТВ (PPTV). Лигата не ја прецизираше причината за раскинување на договорот по една од вкупно трите сезони.

Британскиот весник „Дејли мејл“ минатиот месец објави дека ППТВ не платила 160 милиони фунти за права што треба да ги достави во март. Тогаш Премиер лигата беше запрена поради пандемијата на коронавирусот.

Договорот меѓу Лигата и ППТВ беше потпишан пред четири години. Тогаш беше објавено дека кинеската компанија ќе плати околу 523 милиони. фунти за да се здобијат со права за пренос на натпреварите од англискиот шампионат во живо за три години. Договорот стапи на сила на почетокот на сезоната 2019/2020.

Ова е голем удар за клубовите кои се потпираат на овие приходи. (MИА)

Локални избори 2021