понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 178
home Фудбал

Уште два фудбалери на Фиорентина заразени со новиот коронавирус

Уште два фудбалери на Фиорентина заразени со новиот коронавирус

Екипата на Фиорентина потврди дека играчите на тимот Патрик Кутроне и Херман Пецела, како и тимскиот физиотерапевт Стефано Даинели, биле заразени со коронавирус. Така, бројот на луѓе од штабот на „виолетовите“ со КОВИД-19 е четири.

Играчи од Серија „А“, кои се заразени со вирус, се повеќе се инфицираат. Вчера беше откриено дека петмина играчи на Сампдорија биле тестирани позитивни за коронавирус – Омар Коли, Албин Екдал, Антонио Ла Гумина, Маноло Габиадини и Мортен Тобси.

И шампионите Јувентус имаат заразен фудбалер – се работи за дефанзивецот на „старата дама“ Даниеле Ругани.

Италијанското првенство е привремено прекинато до 3 април, но периодот без фудбал може да продолжи подолго, во зависност од нормализацијата на пандемијата на коронавирусот.

Коронавирус