недела, 4. декември 2022. Вести денес: 70
home Фудбал

Уругвај го нанесе првиот пораз на домаќинот Русија

Уругвај го нанесе првиот пораз на домаќинот Русија

Уругвај ја освои битката за првото место во групата „А“, откако ја победи Русија со 3-0, со што го нанесе првиот пораз на домаќинот на Светското првенство.

Погодокот на Луис Суарез (10), автоголот на Денис Черишев (23) и прецизниот удар на Единсон Кавани во последната минута ја донесоа третата последователна победа на „урусите“, кои се уште немаат примен гол.

Така јужноамериканскиот тим ќе чека да види што ќе направат вечерва Шпанија, Португалија и Иран, бидејќи победникот од групата „А“ треба да се сретне со вториот тим од групата „Б“ во осминафиналето, а на оваа позиција може да заврши било која од трите екипи.

МИА

Коронавирус