недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 61
home Фудбал

УРНЕБЕСНО: Фудбалери го нокаутираа судијата, додека тој се бранеше со знаменцето за корнер (ВИДЕО)

УРНЕБЕСНО: Фудбалери го нокаутираа судијата, додека тој се бранеше со знаменцето за корнер (ВИДЕО)

На фудбалски натпревар во Етиопија играчи незадоволни од досудената одлука се обидоа да го линчуваат судијата.

Инцидентот се случи на натпреварот меѓу екипите Дифенс и Велвало Адиграт Јуниверсити, кога при резултат 1:1 судијата призна спорен погодок на Дифенс.

По одлуката неколку фудбалери на Велвало го нападнаа судијата и почнаа да го гонат се до атлетската патека, каде тој беше приморан да се барани со знаменцето за корнер, но доби и неколку удари.

По интервенцијата на  полицијата, ситуацијата се смири.