недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 44
Во живо

Втора годишна конференција на Унија на ветерани на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица

home Фудбал

Украден пехарот од Лига Европа

Украден пехарот од Лига Европа

Пехарот наменет за победникот во Лига Европа бил украден во мексиканскиот град Леон.

Трофејот, кој е на светска трунеја со цел љубителите на фудбалот од повеќе земји да имаат можност да го видат во живо и да се фотографираат со него, бил украден од возилото со кое е превезуван низ Мексико.

Мексиканската полиција соопшти дека возилото било нападнато, но дека успеала да го пронајде пехарот, без притоа да наведе повеќе детали.

Властите само објавија фотографија со текст дека пехарот повторно е во сигурни раце.

Мексико е една од најнебезбедните земји во светот, поради високата стапка на криминал особено во некои делови на земјата.

Трофејот на 16 мај во Лион ќе му биде доделен на победникот во ова натпреварување.