петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 47
home Фудбал

УЕФА: Сити, Реал и Челзи пред дисквалификација од ЛШ!

УЕФА: Сити, Реал и Челзи пред дисквалификација од ЛШ!

Иако одредени медиуми објавија дека сезоната во Лигата на шампионите и Лига Европа ќе се доигра нормално и петте клуба кои потпишаа договор за влез во Суперлигата, претседателот на УЕФА, Александар Чеферин најави итни дисквалификации за Манчестер Сити, Челзи, Реал Мадрид , Арсенал и Манчестер Јунајтед.

„Од синоќа ги мобилизиравме нашите правни служни и чекаме „зелено светло“ за итна одлука околу иднината на Лигата на шампионите и Лига Европа оваа сезона.

Реална е експресна дисквалификација на клубовите од Суперлигата, кои може веднаш да бидат елиминирани од евро-куповите за оваа сезона. Ако имаме простор за таква одлука од правен аспект, без размислување ќе ја донесеме“, рече Чеферин.

 

Коронавирус