сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 60
home Фудбал

УЕФА повторно го казни Ајнтрахт поради навивачите

УЕФА повторно го казни Ајнтрахт поради навивачите

Радоста на навивачите на Ајнтрахт Франкфурт по победата над Бенфика во четвртфиналето на Лига Европа донесе на клубот казна од УЕФА. Овој пат „орлите“ беа казнети со 34.500 евра, а причината е „обид за упад“ – дел од фановите на се уште актуелните носители на Купот на Германија се симнаа од трибините и речиси стигнаа до теренот, но беа сопрени навреме, откако нивните миленици се квалификуваа за полуфиналето на турнирот.

Ова не е првиот прекршок на навивачите на Ајнтрахт во евротурнирите оваа сезона. Случките, кои донесоа санкции на клубот, веќе се претворија во навика, откако на гостувањето кај Интер фановите користеа пиротехника и стрелаа со „бомбички“ врз противничкиот сектор. Како резултат на тоа, клубот беше казнет со 50.000 евра, а инциденти имаше и при посетата на Лацио.

УЕФА му наметна на Франкфурт условен период, кој првично беше две години, но потоа беше продолжен на три.

Коронавирус