вторник, 28. март 2023. Вести денес: 43
home Фудбал

УЕФА потврди дека на ЕП ќе се прават по пет замени

УЕФА потврди дека на ЕП ќе се прават по пет замени

Правилото за по пет замени на натпревар кое скоро секаде стана актуелно поради ковид кризата, ќе биде применето и на Европското првенство оваа година.

Оваа информација денеска ја соопшти УЕФА, а ќе биде добредојдена за сите селекции вклучително и за Македонија за која ова е прв настап на еден голем турнир.

Во меѓувреме врз УЕФА се врши притисок за промена на уште едно правило, наместо состав од 23 фудбалери како што беше досега, селекциите на ЕП да понесат по 25 играчи.

Да се зголемат составите на селекциите за плус двајца фудбалери поради закани од можни позитивни случаи на Ковид-19.

 

loading...