вторник, 28. март 2023. Вести денес: 119
home Фудбал

УЕФА отвори случајот против Лацио за расизам на навивачите на натпревар со Рен

УЕФА отвори случајот против Лацио за расизам на навивачите на натпревар со Рен

Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна дисциплинска постапка против италијанскиот прволигаш Лацио по натпреварот во Лигата на Европа против Рен (2:1).

Римскиот клуб е обвинет за расистичко однесување на навивачите. Случајот ќе биде разгледан на 17 октомври.

Исто така, отворени се постапки за натпреварите на Лига Европа Виторија Гимараеш – Ајнтрахт (0:1) и Малме – Копенхаген (1:1). Сите овие клубови можат да бидат казнети за недолично однесување на навивачите на трибините.

loading...